Leasing czy pożyczka leasingowa dla firm ?
Według najnowszych badań, przeprowadzonych w ubiegłym roku, przez firmy finansowe i banki -ponad 90% przedsiębiorców decydujących się na zakup nowego pojazdu, rozważa leasing lub pożyczkę lesingową, jako najkorzystniejszy sposób finansowania.
Czym różnią się te formy finansowania?
Zarówno leasing jak pożyczka leasingowa pozwalają na sfinansowanie samochodów osobowych, ciężarowych lub maszyn rolniczych, które będą wykorzystywane w prowadzonej działalności. Leasing jest niekwestionowanym liderem w kategorii finansowania samochodów firmowych. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają potrzeby posiadania auta na własność i odpowiada im fakt, posiadania prawa do użytkowania pojazdu na określony czas, w zamian za miesięczne raty. W praktyce oznacza to, że dopiero po zapłaceniu ostatniej raty i raty wykupowej auto może stać się własnością leasingobiorcy.
Zalety leasingu dla firm
Ogromną zaletą finansowania pojazdu przez leasing jest możliwość skorzystania z rabatów flotowych, które może zaoferować finansujący. Rabat flotowy sięgający od kilku do kilkudziesięciu procent wartości pojazdu może stanowić główny argument, aby skorzystać z oferty leasingodawcy.
Na początek ustalamy z leasingodawcą opłatę wstępną (która to może wynosić do 45% wartości finansowanego pojazdu i jest jednorazowo zaliczana jako koszt prowadzonej działalności), okres spłaty oraz wysokość wykupu końcowego.
Pojazd zazwyczaj można wykupić po cenie niższej niż rynkowa, za określoną kwotę lub procent jego wartości. Minimalny okres umowy leasingowej to 24 miesiące. Sama procedura wydania zarejestrowanego pojazdu jest bardzo szybka i prosta, a szereg korzyści podatkowych stanowi główną zachętę do korzystania z leasingu. Leasing doceniają również ci, którzy chcą otrzymać w pakiecie dodatkowe korzyści, np.; serwis, atrakcyjne ubezpieczenie OC, AC i assistance, pomoc w przypadku szkody. Istotny jest także fakt, że leasing nie obniża zdolności kredytowej leasingobiorcy.
Samochód do firmy z pożyczką leasingową
Pożyczka leasingowa udzielana przez firmę lesingową powstała z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcieliby być właścicielem finansowanego pojazdu. Jest Ta prosta i elastyczna forma finansowania, w swoich założeniach podobna jest do kredytu. Pożyczkobiorca w chwili podpisania umowy staje się właścicielem pojazdu, który stanowi jednocześnie zabezpieczenie pożyczki (najczęściej finansujący jako zabezpieczenie stosuje przewłaszczenie częściowe).
Zaciągniętą pożyczkę spłaca w ratach,a po zapłacie ostatniej raty staje się właścicielem pojazdu-otrzymując od finansującego dokument zdejmujący przewłaszczenie. Kupując auto ze środków otrzymanych w ramach pożyczki leasingowej, można nim dysponować, modernizować-za zgodą współwłaściciela, czyli finansującego.
Czas umowy pożyczki leasingowej nie jest ograniczony (chyba że takie ograniczenia narzuci sam leasingodawca). Zazwyczaj wynosi on- od 6 miesięcy do 8 lat. Pożyczka leasingowa pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, a w koszty uzyskania przychodu można wliczyć prowizję, część odsetkową raty oraz wydatki eksploatacyjne pojazdu. Minusem tej formy finansowania zakupu auta, jest fakt, że wpływa ona na obniżenie zdolności kredytowej właściciela. Jak widać, obie opcje finansowania posiadają szeroki wachlarz zalet dający przedsiębiorcy elastyczność w dopasowaniu do jego potrzeb, wymagań i oczekiwań.
Jeżeli masz pytania odnośnie oferty napisz lub zadzwoń :
+48 693 170 641
napisz do nas
Główne różnice i podobieństwa leasingu i pożyczki leasingowej